Az elmúlt 200 évben világszerte folyamatosan nőtt az újonnan megjelent idegen fajok száma, több mint egyharmadukat azonban az 1970 és 2014 közötti időszakban észlelték először - írták a szakemberek a Nature Communications folyóiratban közzétett tanulmányukban. A kutatók sajátos folyamatokat különböztettek meg rendszertani csoportonként, amit az emberi tevékenysége számlájára írnak, de mint hangsúlyozták, minden élőlénycsoport esetében nő az idegen fajok száma.
A kutatók azt már kimutatták, hogy az elmúlt 50 évben nőtt a betelepedett idegen fajok száma, az azonban nem volt világos, hogy a folyamat elérte-e a csúcspontját, vagy lassult-e.
"Minden földrészen minden élőlénycsoport esetében az idegen fajok száma folyamatosan nőtt az elmúlt 200 évben.
A legtöbb csoportnál a betelepedés aránya az elmúlt években volt a legnagyobb. Az emlősök és a halak kivételével nincs jele annak, hogy lassulna az idegen fajok érkezése, és a jövőben több új idegen faj betelepedésével számolhatunk" - közölte Hanno Seebens, a tanulmány vezető szerzője.
A tanulmány a világ 45 tudósa együttműködésének eredménye, akik adatbázisban rögzítették az egy adott térségben megtelepedett invazív fajokat. Több mint 16 ezer idegen faj 45 ezer új megjelenését regisztráló adataik alapján elemezték az invazív fajok terjedését.
A tudósok kimutatták, hogy az összes regisztrált idegen faj 37 százaléka 1970 és 2014 között, valamint a közelmúltban jelent meg az adott térségben. A legmagasabb számot, 585 idegen fajt 1996-ban regisztrálták, ami naponta több mint 1,5 fajt jelent.
A kutatócsoport hangsúlyozta, hogy az idegen fajok betelepedésének korábban sosem látott növekedése előidézheti a térségbeli fajok gazdagságának növekedését, de a helyi ökoszisztémára különféle negatív hatással is lehet, ezek közé sorolták a globális flóra és fauna homogénné válását és a helyi fajok globális kihalását.